در باره شهرکرد

شَهرکُرد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز شهرستان شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری است. شهرکرد در 97 کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار دارد. زبان مردم شهرکرد فارسی است که با لهجه شهرکردی تکلم می‌شود. شهرکرد مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است و به همین دلیل به بام ایران شهرت دارد. بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی، پیدا شدن سکه‌های مربوط به دوران اشکانی و ساسانی و به خصوص توجّه به استقرار تپه‌های باستانی مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح (ع)، قدمتی در حد هزاره‌های مذکور برای استقرار بشر و آغاز تمدن در محدوده دشت شهرکرد یا لار می‌توان منظور نمود. وجود 240 گردشگاه، آثار تاریخی، قلعه‌ها، اماکن سیاحتی و زیارتی و آب و هوای مطبوع در فصل تابستان شمار زیادی گردشگر را رهسپار استان چهارمحال و بختیاری به خصوص شهرکرد، مرکز این استان می‌کند. از جمله مکان‌های تاریخی شهرکرد می‌توان به اتاق آئینه شهرکرد و موزه باستان‌شناسی شهرکرد اشاره کرد. همچنین در نزدیکی شهرکرد، جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از: گردشگاه چشمه زنه هفشجان و ارتفاعات جهان بین هفشجان در 14 کیلومتری شهرکرد، گرداب بن واقع در شهرستان بن، پل زمان خان(واقع در شهرستان سامان)، چشمه کوهرنگ، تونل و آبشار کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، تالاب بین‌المللی چغاخور و تالاب گندمان.

دانشگاه شهرکرد در غرب شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع است که در سال 1356 آغاز به کار کرده است. در دانشگاه شهرکرد هم اکنون بیش از 8 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. همچنین 300 نفر عضو هیات علمی تمام‌وقت در 8 دانشکده، 5 پژوهشکده و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه مشغول به فعالیت های علمی و پژوهشی می باشند.

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهرکرد در سال 1377 تاسیس شده است. این دانشکده در حال حاضر دارای حدود 1600 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی می باشد که حدود 470 نفر دانشجو در رشته مهندسی مکانیک، حدود 530 دانشجو در رشته مهندسی برق، حدود 330 دانشجو در رشته مهندسی مواد و حدود 270 دانشجو در رشته مهندسی عمران به تحصیل اشتغال دارند

با برنامه‌ریزی‌های منسجم و تلاش همه‌جانبه مجموعه دانشگاه شهرکرد، این دانشگاه توانسته است در عرصه‌های مختلف موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و خود را به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های موفق به عرصه آموزش عالی کشور معرفی کند.

شهرکرد
پل زمانخان
تالاب چغاخور
روستای بارده
غار یخی کوهرنگ
دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهرکرد
کوهرنگ
دشت لاله های واژگون
آبشار آتشگاه